Bayan Haccame Bulunmaktadır
Randevu Telefon: 0542 338 76 65

Hacamat Günleri

Hacamat tedavisinin uygun zamanları da mevsimlere ve günlere göre belirlenmektedir. Hem mevsim şartlarının vücuda etkilerine göre hem de Hz. Muhammed’in hacamatı uyguladığı zaman ve şartlarına göre ifade edilir. Buna göre hacamat yaptırmak için belirlenen en uygun mevsimler ilkbahar ve son bahar mevsimleridir. Bu aylarda yapılan işlemden daha yüksek verimlilik alınmaktadır. Hz. Muhammed’e göre ise hicri ayların 17,19 ve 21. günlerihacamat günleri olarak belirlenmiştir.

Hacamat Günleri Nasıl Belirlenir?

Vücudu sağlığına kavuşturan hacamat tedavisi eğer istenirse her ayın her günü yaptırılabilir. Ancak tedavinin işe yaraması için metabolizma hareketlerinin de takibi açısından bazı hava koşulları seçilmektedir. Geçiş dönemi olan ilkbahar ve sonbahar ayları metabolizma hareketlerinin hızlandığı ve vücudun değişim geçirmeye başladığı dönemlerdir. Yenilenme sürecine giren vücut ilkbahar döneminde toksinlerden arınmak için uygun bir zemin hazırlamaktadır. Sonbaharda ise kışa hazırlanması gereken vücudun yaz aylarında biriktirmiş olduğu yararsız maddelerin uzaklaştırılması güçlü bir bağışıklık sistemi için önemlidir. Bu nedenle bu mevsimler hacamat günleri olarak belirlenebilir. Ayrıca yaz ayları yüksek tansiyon hastaları için kritik dönemlerdir. Bir hekime danışmak gereğiyle birlikte yaz aylarında tansiyon hastalarının iki kez hacamat yaptırmasının fayda getirdiği deneyimlenmiştir. Sıcak ve nemli bölgelerde çok sıcak aylarda hacamat yaptırmak vücudun rahatlayarak daha sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlamaktadır.

İslam’a Göre Hacamat Günleri

İslam dinine göre hacamat günleri ise Hz. Muhammed’in hacamat yaptırmış olduğu dönemlere göre belirlenmektedir. Buna göre haftanın günlerinden Cuma ve Çarşamba hacamat günlerinden en çok tavsiye edilendir. Özellikle sünnet için değil şifa bulmak ve hastalıkların tedavisi için hacamat yaptırmak isteyenlerin Cuma ve Çarşamba günleri yaptırması uygun bulunmuştur. Yalnızca sünnet için hacamat yaptırmak isteyenler ise yine özellikle Cuma gününü tercih ederek bu işlemi gerçekleştirebilirler. Sünnet için hacamat sağlık sorunu olmadığı halde yalnızca sünneti yerine getirmek için hacamat yaptırmak anlamına gelmektedir. Bu şekilde hacamat yaptırmak isteyenler de işinde uzman kişilerce tedavi edilebilir ve daha dinç ve güçlü bir vücut için gerekli günleri belirleyebilir. Hz. Muhammed’in ayda en az bir kez bu tedaviyi uygulattığı bilinmektedir.

                                             2020 yılı Hacamat Günleri

Hacamatın sünnet olduğu günler, her aya göre farklılık göstermektedir. Hacamat yapmanın sünnet ve faydalı olduğu günler haricinde, ay içerisinde hacamat yapmanın zararlı olduğu günler de yer almaktadır. Takvim yılına göre hacamat günlerinin değişmesinin sebebi, miladi takvimle Hicri takvim arasındaki 11 günlük farktır. Güneş esaslı hesaplanan Miladi takvimle, ay esaslı çalışan Hicri takvim arasındaki 11 günlük fark, Hicri takvime göre hesaplanmış özel günlerin Miladi takvimde her yıl 11 gün geriye gelmesine sebep olmaktadır. Uzmanlarımız tarafından hacamat günleri hesaplanarak, hastalarımızın hangi günlerde şifa bulacağını belirlenmektedir. 2020 yılı hacamat günlerinin, 2019 yılından farklı olmasının sebebi de miladi takvimle Hicri takvim arasındaki 11 günlük farktır. Her türlü rahatsızlığa çözüm olan hacamat, tamamen uzman kadrolarımız tarafından, tam donanımlı şekilde uygulanmaktadır.

Hacamat Günlerinin Önemi Nedir ?

Hacamat takviminin önemi ele alındığında, hacamat yapılan günler sünnet sayıldığı ve hacamatın yasak olduğu günlerde yapılan hacamatın sağlığa zarar verdiği düşünülmelidir. Efendimiz (S.A.V.) tarafından belirtilen bu özel günler, hacamatın faydalı ya da zararlı olduğunu belirlemektedir.  Tamamen sünnet üstüne çalışmayı kendimize prensip edindiğimizden, hacamat yapmanın uygun olmadığı günlerde, hastalarımıza hacamat randevusu vermemekteyiz. Hacamat yapmanın sünnet ve şifalı olduğu günlerde randevu almak için Sitemizin Altındaki Telefon Numaramızdan Bizleri araya bilirsiniz veya yazımızın Altındaki formu doldurabilirsiniz. Hacamat takviminde hangi günlerin sünnet olduğu, uzmanlarımız tarafından sizlere belirtilecektir. Hacamatın sünnet olduğu günlerde tedaviye gelen hastalarımız, rahatsızlıklarına göre hacamat tedavisine alınacaktır. Bir tedavide en fazla kaç hacamat yapılacağı, hastalarımızın durumuna göre değişmektedir.

Ocak Ayı Hacamat Günleri ve Hacamatın Yasak Olduğu Günler

Ocak ayı hacamat takviminde belirtilen günler, hacamat tedavisinin en faydalı olduğu günleri temsil etmektedir. Hastalarımızın şifa bulması için belirlenen hacamat günlerine ek olarak, sünnette belirtilen yasak günler de ocak ayı hacamat takvimimize eklenmiştir:

Yoruma kapalı.