Bayan Haccame Bulunmaktadır
Randevu Telefon: 0542 338 76 65

Hacamat Noktaları

Hacamat Urfa halkı tarafından rağbet gören bir tıbb-ı Nebevi uygulamasıdır. Hacamat işleminin doğru olarak yapılabilmesi için tedavinin uygulanacağı hacamat noktalarının da çok iyi tespit edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle hacamat tedavisini uygulayacak kişin bir uzman olmadı birçok problemin önüne geçmektedir. Hem sünnetlere hem de ünlü bilim adamı İbn-i Sina’nın öğretilerine göre hacamat noktaları belirlenmiştir. Bu noktalara uygulanan tedavinin işe yarama yüzdesi de oldukça fazladır. Hz. Muhammed’in a.s.m uygulattığı hacamat noktaları baz alınacak olursa işlem için en uygun ve tercih edilebilir noktalar boyun ve omuz arasıdır.

Sünnete Göre Hacamat Noktaları

Hz. Muhammed’in a.s.m  bir haccama  olarak başından hacamat olduğu bilinmektedir. Buradan hareketle baş bölgesinden gerçekleştirilecek tedavinin faydalı olduğu söylenebilir. Bu aynı zamanda sünnettir. Baş bölgesinden yapılan hacamat tedavisi bunamayı geciktirirken, psikolojik rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Ayrıca baş, diş ve kulak ağrılarının tedavisi için de b u yöntem kullanılabilir. Sünnete göre belirlenen hacamat noktaları içinde bir diğeri ise boyun bölgesidir. Hz. Muhammed’in a.s.m  boynundan hacamat olduğu da kaynaklarda yer almaktadır.  Boyun bölgesinden kan almak ise baş, eklem ağrılarını, sırt ağrılarını giderir ve rahatlamaya yardımcı olur. İslam peygamberinin hacamat gördüğü bir diğer nokta iki omuz arasıdır. Bu noktanın da yine baş ağrılarına iyi gelecek hacamat noktaları arasında yer aldığını söylemek mümkündür.

Hacamat Urfa hacamat noktalarıİbn-i Sina’nın Öğretilerine Göre Hacamat Noktaları

Hacamat Urfa haccamları arasında büyük saygı gören büyük tıp düşünürü İbn-i Sina da hacamatı gerekli bir tıbbi tedavi olarak kullanmış ve hacamat ile ilgili gerekli bazı bilgilere kitaplarında yer vermiştir. Buna göre İbn-i Sina’nın tavsiye ettiği hacamat noktaları da tedavinin başarıya ulaşması adına önem taşıyan bölgelerdir. Omuz başları, dizler, kalça arkası ve çene altı noktaları İbn-i Sina’ya göre tedavilerde kullanılabilecek önemli noktalardır. Boyun arkası göz ve göz hastalıkları için faydalı bir noktadır. Çene altı ise yüz, diş ve gırtlak hastalıkları için etkilidir. Diğer yandan omuz başlarından yapılan hacamat baş ve boyun ağrılarına iyi gelmektedir. Baldırlardan uygulanan tedavi ise kan dolaşımının hızlanmasına yardım ederek varis oluşumlarını en aza indirmektedir. Son olarak alın bölgesinden vakumlanan kan hafıza ve yüksek tansiyona şifa olmaktadır.

Hacamatın Doğru Noktalara Uygulanmasının Önemi

Hacamat tedavisi doğru noktalara uygulandığında tıbbi bir ilaç kadar kesin sonuç alabilmek mümkün olmaktadır. Özellikle eğitimli bir kişi tarafından yapılan işlem büyük olasılıkla olumlu sonuçlanacak ve hasta şikâyetlerinden kurtulacaktır. Eğitim ve sertifikayı önemli kılan etken ise hacamat noktalarının tam olarak tespiti ve doğru noktalara uygulanmasıdır. Bu yolla vücuttan kan çekilecek bölge doğru bir bölge olup hastanın ağrılarının kaynağının kurutulması da mümkün olacaktır. Hasta organın yakınlarındaki bir bölgeden çekilecek zararlı madde ve kirli kan organın da rahatlamasını sağlayarak işlev bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur. Bu nedenle hacamat işlemini eğitimli ve sertifikalı bir kişiye yaptırmak son derece önemlidir.

Yoruma kapalı.